Nagavci: Mosmbajtja e mësimit është cenim i së drejtës themelore të nxënësve, dëmton të ardhmen e vendit

Ministrja për Arsim Shkencë Teknologji (MASHTI), Arbërie Nagavci, ka mbajtur sot një konferencë për media, ndërsa ka folur edhe për paralajmërimet për grevë, duke thënë se mbajta e grevës shkel të drejtën e nxënësve për arsim.

Ajo në këtë konferencë për media duke folur për fillimin e vitit shkollor, tha se ka filluar shpërndarja e teksteve shkollore.

“Mosmbajtja e mësimit i dëmton më së shumti nxënësit dhe shkel të drejtën e tyre për arsim. Humbja e mësimit është cenim i së drejtës themelore e fëmijëve për arsim dhe për ne është e papranueshme…”, tha ndër të tjera ministrja e Arsimit, duke shtuar se kjo dëmton edhe të ardhmen e vendit.

Ajo tha se çështja e grevës po përdoret më shumë si presion, ndërkaq tha se askush nuk duhet t’i instrumentalizojë fëmijët dhe se viti shkollor duhet të fillojë pa vonesa. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS