Eko Higjiena

Moti për sot: Temperaturat deri në 36 gradë

/ 2 minuta lexim
KKVITI

Për sot parashikohet të mbajë mot me diell në pjesën e parë të ditës, ndërsa pasdite priten vranësira të pjesshme, të cilat në zona të caktuara pritet të sjellin rrebeshe të izoluara shiu, të shoqëruara me ndonjë shkarkesë rrufeje.

Pluhuri saharian, ndonëne me koncentrime më të ulëta, do të mbetet i pranishëm edhe të hënën. Nga dita e martë të fillojë të tërhiqet.

Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi prej 10-35 km/h.

ARKATANA

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 17 deri në 20°C, ndërsa ato maksimale prej 32 deri në 36°C.

Disa këshilla si të mbroheni nga nxehtësia:

Qëndroni të hidratuar: Pini shumë ujë gjatë ditës. Shmangni pijet alkoolike dhe ato me kafeinë pasi mund të dehidratoheni.

  1. Shmangni diellin direkt: Qëndroni brenda gjatë orëve më të nxehta të ditës (zakonisht midis orës 11:00 dhe 16:00). Nëse duhet të dilni jashtë, qëndroni në hije sa më shumë të jetë e mundur.
  2. Vishni rroba të lehta: Zgjidhni rroba të lehta, të lirshme dhe me ngjyra të çelura për të mbajtur trupin tuaj të freskët.
  3. Përdorni ventilator dhe kondicioner: Nëse nuk keni kondicioner, përpiquni të kaloni kohë në vende publike që kanë, si qendra tregtare, bibliotekat, etj.
  4. Ftohni ambientin: Mbani perdet të mbyllura për të bllokuar diellin, dhe hapni dritaret gjatë natës për të ftohur ambientin.
  5. Përdorni ujë për të ftohur veten: Bëni dush me ujë të freskët, përdorni kompresa të lagura ose fasha të ftohta për të ulur temperaturën e trupit. /MeteoKosova