Uji Dea

Moti për këtë të martë

/ 2 minuta lexim
ARKATANA

Sot parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të pakta gjatë ditës. Shumë nxehtë.

Pluhuri saharian do të fillojë të tërhiqet.

Era do fryjë nga verilindja me shpejtësi prej 10-39 km/h.

Eco Higjiena

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 18 deri në 21°C, ndërsa ato maksimale prej 33 deri në 36°C.

Disa këshilla si të mbroheni nga nxehtësia:

  1. Qëndroni të hidratuar: Pini shumë ujë gjatë ditës. Shmangni pijet alkoolike dhe ato me kafeinë pasi mund të dehidratoheni.
  2. Shmangni diellin direkt: Qëndroni brenda gjatë orëve më të nxehta të ditës (zakonisht midis orës 10:00 dhe 16:00). Nëse duhet të dilni jashtë, qëndroni në hije sa më shumë të jetë e mundur.
  3. Vishni rroba të lehta: Zgjidhni rroba të lehta, të lirshme dhe me ngjyra të çelura për të mbajtur trupin tuaj të freskët.
  4. Përdorni ventilator dhe kondicioner: Nëse nuk keni kondicioner, përpiquni të kaloni kohë në vende publike që kanë, si qendra tregtare, bibliotekat, etj.
  5. Ftohni ambientin: Mbani perdet të mbyllura për të bllokuar diellin, dhe hapni dritaret gjatë natës për të ftohur ambientin.
  6. Përdorni ujë për të ftohur veten: Bëni dush me ujë të freskët, përdorni kompresa të lagura ose fasha të ftohta për të ulur temperaturën e trupit. /MeteoKosova/