Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor financon projektin e rregullimit të shtretërve të lumenjve në Artanë

Gjilan – Projekti do të zbatohet në dy faza, e para prej të cilave do të fillojë deri në fund të muajit të ardhshëm dhe përfundimi përfundimtar i të gjitha punëve planifikohet deri në fund të vitit 2020.

Kryetari i komunës së Novobërdës Svetisllav Ivanoviq dhe Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Fatmir Matoshi nënshkruan një memorandum mirëkuptimi dhe financimi të projektit “Pastrimi dhe rregullimi i shtretërve të lumenjve në fshatrat Gornje Kusce, Prekovce, Stanishor dhe Llabjan”.

Projekti do të zbatohet në dy faza, e para prej të cilave do të fillojë deri në fund të muajit të ardhshëm dhe përfundimi përfundimtar i të gjitha punëve planifikohet deri në fund të vitit 2020.

Realizimi i këtij projekti është i një rëndësie të madhe për komunën e Novobërdës, veçanërisht për banorët e fshatrave të përmendura. Çdo vit, fermerët e këtyre fshatrave përballen me dëmet e shkaktuara nga përmbytja e lumenjve/prockave rurale, të cilat çdo vit përmbytin tokën më të mirë bujqësore në komunën tonë.

Pres që rregullimi i këtyre shtretërve të lumenjve do të zvogëlojë rrezikun e përmbytjeve, prandaj ne do të kemi një shtrat më të bukur dhe të rregulluar të lumenjve dhe një mjedis më të shëndetshëm./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).