Mikiq kundër organizatës “Opstanak”

Gjilan – Gradimir Mikiq ka reaguar ndaj organizatës “Opstanak” e cila sipas tij po udhëhiqet nga Nebojsha Keniq dhe po mundohet të përfitojë nga mos dija e qytetarëve.

Gradimir Mikiq kryetar i Komunës së Ranillugut ka reaguar ndaj deklaratave dhe një pamfleti që ka lëshuar organizata “Opstanak-Ekzisetnca” e cila udhëhiqet nga Nebojsha Keniq.

Mikiq duke ju drejtuar qytetarëve të Ranillugut ka thënë se ditëve të fundit është shpërndarë në tërë komunën e Ranillugut një komunikatë-pamflet nga ana e disave që paraqiten nën emrin “Opstanak- Ekzistenca”.

Mikiq thotë se kjo komunikatë është tendencioze dhe qëllimkeqe duke tentuar që t`i vishen pushtetit komunal gjëra të cilat janë shkruar nga njerëz si Nebojsha Keniq. Ajo komunikatë ka qenë e planifikuar dhe e organizuar mirë-orkestruar,por shpresojë se do të jetë jetëshkurtër ka thënë Mikiq.

Duke sqaruar reagimin e kësaj organizate fantome Mikiq ka thënë se kjo ka të bëjë me vendimin e Kuvendit të Komunës së Ranillugut e cila në seancën e pestë të rregullt të vitit 2012-të i ka dhënë kompetenca komunës dhe kryetarit të saj që të inspektoj tokën komunale që e posedon të cilën në të ardhmen mundet ta menaxhoj me rastin e ndërrimit të tokës, e assesi me këtë vendim nuk bëhet ndërrimi i tokës me Agjencionin për Privatizim siç qëndron në komunikatë të “Opstanak- Ekzistenca”.

“Aq më tepër, toka e përmendur ka rëndësi vitale për komunën, dhe komuna me kurrfarë veprimi të saj nuk e ka sjellë në pyetje prerjen e pyllit nga pishat në parcelat ekzistuese, dhe asfare ndërrimi me Agjencionin për Privatizim nuk ka bërë marrëveshje”ka sqaruar Mikiq.

Mendimtarët e njëjtë si ata si Nebojsha Keniq, nga komuna e Ranillugut kanë kërkuar që të anulohet “urdhëresa mbi Ruajtjen e Tokës Bujqësore” që të njëjtit të arrijnë që të i shesin parcelat e tyre të cilat për shkak të kësaj urdhërese askush nuk dëshiron që të i blejë.

Mikiq ka thënë se Komuna e Ranillugut me sukses ka ruajtur Komunën dhe banorët e saj nga tendenca të këtilla dhe ngjashme të rrënimit të integritetit të tyre, kurse komunikata e përmendur në kohë të fundit nga veprimet e ulëta të vazhdueshme ka tentuar që anëtarët e kësaj shoqate të ju tërheq vërejtjen për vete sepse tentimet e gjer tanishme kanë qenë të pa suksesshme thuhet në reagimin e Mikiqit./rajonipress/.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).