Mercy Corps ndihmon bizneset individuale në Ranillug

Gjilan – Organizata ndërkombëtare humanitare , e regjistruar në SHBA, e njohur si Mercy Corps ka vazhduar programin e saj në ofrimin e ndihmës për banorët e komunës së Ranillugut, të cilët janë të gatshëm të fillojnë biznesin e tyre personal.

Kjo organizatë ka ndihmuar nga fshati Ropotov e madhe Zvonimir Vasiqin të cilit i ka ndarë ndihmë, që në një mënyrë të i ndihmoj që të ketë sukses në zhvillimin e bletarisë në këto hapësira.

Bëhet fjalë për projektin që kap vlerën prej 10 000 eurove, në bazë të së cilës i janë ndarë mjete për bletë dhe mjetet përcjellëse – pajisjet për nxjerrjen e mjaltit dhe makinën për paketim të mjaltit.

Para ndarjes së ndihmës, përfituesit potencial nga komunat tjera dhe përfaqësuesit e Mercy Corps-it, të prirë nga drejtori Li Norgard, e kanë vizituar Zvonimirin, për të vërtetuar se a ekzistojnë kushtet për realizimin e këtij projekti.

Që projektet të realizohen , gjegjësisht, një nga kushtet kryesore për përfitimin e ndihmës dhe përkrahjes nga ana e kësaj organizate është, që ndërmarrësi të punësoj numrin e caktuar të njerëzve, në afat të caktuar, në përputhje me vlerën e projektit.

Mercy Corps në koordinim me komunën e Ranillugut, në periudhën e ardhshme do të vazhdoj të realizoj projekte dhe në këtë mënyrë të ju ndihmoj ndërmarrësve dhe qytetarëve të cilët janë të gatshëm të fillojnë me biznes personal./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).