Mehmeti: Mbajtja e dy posteve dëmton interesat e qytetarëve të Gjilanit

Gjilan – Arben Mehmeti shef i grupit të LDK-së thotë se ushtrimi i dy pozicioneve nga ana e Izmi Zekës , në të njëjtën kohë është profesionalisht i pamundur,dhe politikisht i dëmshëm.

Në një intervistë për rajonipress Izmi Zeka kryesues i Asamblesë Komunale dhe zëvendësministër i Punëve të Brendshme ka thënë se mbajtja e dy posteve nuk është e ndaluar me ligj. Por kështu nuk mendon Arben Mehmeti i cili e ka ndier vetën të “provokuar” nga kjo deklaratë.

Madje Mehmeti ka qenë më i zëshmi nga tabori opozitar që ka kërkuar disa herë nga Izmi Zeka që të japi dorëheqje nga pozita e kryesuesit për shkak të konfliktit të interesit.

Sipas Mehmetit mbajtja e dy pozitave nga ana e Zekës e cenon interesin institucional te kuvendit komunal dhe imazhin e tij si dhe dëmton direkt interesat e qytetarëve të komunës së Gjilanit sepse investimi i qeverise Thaçi për Gjilanin përfundon në dhënien dhe lejimin e pozicioneve të shumëfishta në të njëjtën kohë zyrtarëve më të lartë të PDK-së së Gjilanit si mjet politik preventiv për t`i mbajtur nën kontroll pavarësisht se nuk do të ketë investime në Gjilan nga Qeveria e Kosovës.

“Në Qeverinë aktuale të Kosovës çdo gjë është e mundur edhe mbajtja e dy pozicioneve sepse ky veprim është i vogël në krahasim me shumë zyrtar të PDK-së që kanë shumë ma tepër pozita në të njëjtën kohë. Ky është modeli i qeverisjes që ju bënë dëm të madh qytetarëve dhe vetëm ata janë që mund t`i parandalojnë këto veprime të dëmshme të këtyre zyrtarëve”mendon Mehmeti.

Madje Mehmeti e ka edhe një arsyetim tjetër pse Izmi Zeka i mbanë dy pozita. “Kjo dëshmon se kemi edhe luftë të brendshme në PDK për dominim dhe autoritet në masë si parakusht për të qenë kandidatura serioze në strukturat e tyre për pozicione udhëheqëse si dhe parapërgatitje për të hyrë në fronte në zgjedhjet e ardhshme lokale dhe parlamentare”.

Andaj shton Mehmeti, edhe nuk e ka lehtë Izmi Zeka të dorëzohet përball rivalit të tij Qemajl Mustafa për të qenë figurë e fuqishme brenda PDK-së pasi pretendimet e tyre janë të njëjta dhe se aktualisht mbajtja e dy pozicioneve është përparësi e Izmi Zekës në betejën që e pret me Qemajl Mustafën tha Mehmeti./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).