Mediet ndërkombëtare shkruajnë për zgjedhjet në Kosovë

Sot mbahen zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës dhe kjo ngjarje ka kapur vëmendjen e medieve ndërkombëtare.

Rrjeti televiziv me seli në Francë, Euronews, shkruan se zgjedhjet erdhën pasi Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i kryeministrit pas ftesës që mori nga Gjykata Speciale.

Ndërsa Korporata Britanike e Transmetimeve, BBC, i ka kushtuar një artikull të gjatë kësaj ngjarjeje duke prezantuar kandidatët për kryeministër.

BBC shkruan edhe për zhvillimet e fundit politike në vend, duke përmendur tensionet midis Prishtinës dhe Beogradit si dhe taksën prej 100 për-qind që është vendosur ndaj produkteve që vijnë nga Serbia, , transmeton Klan Kosova.

Ndërsa televizioni indian News18 tregon për rrugëtimin që Kosova ka bërë që nga koha e luftës e deri te shpallja e pavarësisë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).