RCCOLA

Me ushqim mbrohuni nga dielli

/ 2 minuta lexim
Mobi Casa

Padyshim që tashmë dini gjithçka në lidhje me kremrat me faktor përgjegjës mbrojtës dhe sa të dëmshme janë rrezet e diellit për lëkurën tuaj. Por a e keni ditur se ushqimi i caktuar mund të na ndihmojë nga efekti i dëmshëm i UV…

Domatet

Gjatë verës domatet mund të konsumohen me ushqime të ndryshme, ndërsa ka të tillë që i hanë si mollën. Antokisduesi likopen që është i pranishëm në domate zvogëlon ndjeshmërinë e lëkurës ndaj diellit dhe djegies.

Shalqiri

Kur të shkoni herën tjetër në treg të blini pemë, mos harrona të blini shalqi. Edhe gjatë qëndrimit në plazh mund ta hani shalqirin e famshëm, i cili është mbrojtës natyror i lëkurës suaj nga dielli

Uji Dea

Manaferrat, boronicat

Shpeshherë mezi e presim verën që të kënaqemi me manaferra dhe boronica, që mund të hahen si të vetme, si sallata pemësh ose si pjesë e tortave të ndryshme. Janë shumë të pasura me antioksidues që kanë efekt mbrojtës nga rrezet UV.

Spinaqi

Gjyshet dhe nënat gjithmonë ju kanë folur se spinaqi është i shëndetshëm, dhe kanë pasur të drejtë. Vitamina në spinaq ndihmojnë në luftën kundër efektit negativ të rrezeve të diellit, ndërsa ngadalësojnë edhe procesin e plakjes së lëkurës,
Në listën e ushqimeve shumë të dobishme për mbrojtje nga veprimi i dëmshëm i rrezeve ultravjollce të diellit bëjnë pjesë edhe patatja, karota, peshku, çaji i gjelbër dhe i zi, çokollata etj. /Telegrafi/