Fundamenti

Me kroatët, edhe flamuri i Kosovës!

/ 1 minutë lexim
Fundamenti

Në mesin e shumë tifozëve kroat, aty pranë ishte edhe flamuri i Kosovës, si pjesë e miqësisë, tifozerisë dhe fqinjësisë kroato-kosovare.

Në ndeshjen ndaj Italisë në Kampionatin Evropian, që Kroacia arriti të nxjerrë një barazim, u pa përsëri në stadium, flamuri ynë. Kjo nuk është hera e parë që sporti kroat në paraqitjet e tyre, paraqet edhe një simbol të shtetësisë tonë, si pjesë e miqësisë mes 2 shteteve fqinje.

Uji Dea

Edhe në ndeshjen e parë ndaj Irlandës, para ndeshjes, tifozët kroat mbanin në duar simbole në të cilën shprehnin përkrahjen për Kosovën drejtë anëtarësimit në UEFA. Si për fat Kroacia në të 2 ndeshje ka arritur të nxjerrë rezultate pozitive, duke shënuar fitore bindëse me Irlandën dhe duke arritur 1 barazim ndaj përfaqësueses të fortë italiane./Indeksonline/