Mbledh para që të shohë ekzekutimin e vrasësit të vajzës

Një nënë është duke mbledhur para që të udhëtojë nga New York-u, në Dakotën e Jugut, për të parë ekzekutimin e njeriut që përdhunoi dhe vra vajzën e saj nëntë vjeçare, 22 vjet më parë.

Tina Curl, 50 vjeçare, se ajo vetëm donë të shikojë drejtësinë duke u vënë në vend, kur do të sheh Donald Moeller, 59 vjeçar, do të ekzekutohet gjatë 28 tetor dhe 3 nëntor.

“Unë kam pritur 22 vjet për këtë, ai e kishte shikuar atë si vdiste këtë herë do të shikojë atë duke vdekur” tha Curl.
Vajza e saj, Becky O’Connell, u zhduk me 8 maj, 1990, kur ajo shkoi në një dyqan pak më larg se shtëpia e saj në Sioux Falls.
Moeller e kishte rrëmbyer atë përgjatë një rruge.

Në mëngjesin tjetër u gjet trupi i saj lakuriq në një kanal në Linkol County, Dakota e Jugut, ajo ishte përdhunuar dhe therur, dhe kishte vdekur pasi fyti i saj ishte i qarë, sipas dokumenteve të gjykatës.
Moeller u gjet fajtor në vitin 1992 dhe u dënua me 25 vjet burg, i ngarkuar për përdhunim dhe vrasje me injeksion.

Para kësaj vrasje, ai kishte kryer edhe disa krime të tjera edhe ishte i liruar me kusht, mirëpo ai kreu edhe këtë vrasje ku pastaj u dënua edhe me vdekje.

Ajo bashkë me burrin e saj, duhet të udhëtojnë 1420 milje nga shtëpia e tyre deri tek vendi i ekzekutimit./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS