Mbahu Kosovë

Nga Avdi Kqiku – Këtë shkrim ja kushtojmë me rastin e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Oj Kosovë e varfër me derte e me shumë halle, shkinija pranë çdo lagje të kishte hapur varre. S`mundesh në shtëpinë tënde me hyj e me pushue me familje me bisedue krimet e çetnikëve me i harrue.

Ty Kosovë në çdo pranverë me gjak të lagej toka, oh Zot sikurse po çahet Toka kur lulëkuqet me rrënjë shpërthejnë mbi kocka, por shumë lulëkuqe që qelin në këtë vend, era varrë po vjen.

Ah Mogherin e zonjë me thinga, prapë po luan me troje të mija. Na nuk kemi harru si na keni nda e na keni copëtu se në libra e kemi shkru. E përsëri në Paris, Kosovën doni me çu, kufinjtë e saj me i dizajnu. Përsëri po gaboni por mos harroni, se Shqiptarët e Kosovës nuk i kanë pjellur Heleniket e Greqisë as shkinat e Beligradit, e as Turkeshat e Anadollit por ata i kanë lindur Nënëloket Shqiptare motrat e Skënderbeut. E për disa politikanë Shqiptarë andej e këndej kufirit vlenë vetëm një thënje, Tokat e Babës e Babgjyshit as nuk shiten e as nuk falen. O ju të pa udhë, e të pa Fe, e pa atdhe te krokodilja e paçi folenë. Politika dridhet e përdridhet do vijë dita që edhe në varr do ju pështyhet. E ti Serbij rraspija e keqe mund të flasësh atje lart për malet e Shumadisë, e Cerrnigradin e shkinisë e jo për Kosovën e Dardanisë.

Edhe sikur mu çue Drazh Mihajli, Rankoviçi e Sllobodani se ju Kosovën kurrë më s’mund ta mbani./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).