Lul Raka: Rastet e fundit u infektuan nga persona asimptomatikë

Mikrobiologu Lul Raka, ka thënë se vatër kryesore e pandemisë është grumbullimi i njerëzve, të cilët po grumbullohen nëpër ditëlindje, nëpër varrime e nëpër mbledhje të ndryshme në familje.

Ai ka bërë thirrje që të ruhet distanca dhe të ndalohet grumbullimi i personave, pasi që, siç u shpreh ai, vatra kryesore e valës së fundit të të infektuarve me COVID-19 në Kosovë kanë qenë personat josimptomatikë, transmeton “Zeri.info”.

“Bëj thirrje te të gjithë qytetarët që të mos mblidhen në grupe, në ditëlindje, në varrime, e në mbledhje familjare, pasi kjo paraqet rrezikun për përhapjen më të shpejtë të virusit dhe ka mundësi që të mos identifikohet personi i infektuar, të mos ketë simptoma të virusit”, tha Raka.

Ai gjithashtu shpreh shqetësimin për qytetarët, duke thënë se edhe lehtësimi i masave do të çojë në rritjen e numrit të të infektuarve dhe porosit qytetarët që të mos hyjnë nëpër dyqane të vogla, të mos rrinë në vende pune ku nuk ka ventilim, të mbajnë distancë prej 2 metrave, në mënyrë që të mos rrezikojnë jetën e tyre.

“Me lirimin e masave e kemi pritur që numri i të infektuarve do të rritet, andaj bëj apel që të mos hyjmë në dyqane të vogla, të mos rrimë në vende pune që nuk kanë ventilim, të mbajmë distancë 2 metra larg njëri-tjetrit, sepse aty atëherë është rreziku”, ka thënë Raka në këtë intervistë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).