Luftojeni agoninë e cermës me një gotë lëng qershie

Konsumimi për çdo ditë i lëngut të qershisë do të mund të ju ndihmonte mijëra njerëzve ta mposhtin cermën, sëmundje kjo në të cilën metabolizmi i dëmtuar shkakton artritin, sidomos në nyjat dhe eshtrat e vegjël të këmbëve, depozitimin e gurëve gëlqerorë dhe dhimbjet akute.

Kjo gjendje pikëlluese, që prek një në 14 meshkuj dhe një në 35 femra në Britani, ndodh kur acidi i tepërt i urinës kristalizohet në nyja, sidomos në gishtin e madh të këmbës.

Por, tani një studim i bërë nga universiteti “Northumbria” tregon se konsumimi i lëngut të qershisë, i cili posedon antioksidues dhe përbërës antiinflamator, ndihmon në pastrimin e urinës shtesë në trup brenda vetëm disa orëve.

Konsumimi i vetëm 30 ml të këtij lëngu me ujë, dy herë në ditë ndikon në uljen e gjakut në urinë dhe redukton inflamacionet, zbulon studimi.

Ekspertët pohojnë se megjithëse ky është ‘hapi i parë’ për t’i ndihmuar të gjithë ata që vuajnë nga kjo sëmundje përmes një artikulli të caktuar. Sido që të jetë, sikurse të gjitha ilaçet, edhe ky lëng përmban efekte të dëmshme anësore, përfshirë problemet me stomak dhe me zemër, sidomos kur e përdorni për një kohë të gjatë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS