Lojërat e fatit dhe dukurit negative e shqetësojnë Arifin

Gjilan – Nexhmedin Arifi tha se edhe për komunën e Vitisë mbetën shqetësuese rastet e shtimit dukurive negative dhe ju bëri thirrje të gjitha mekanizmave ,por edhe qytetarëve që të jenë syçelë dhe aktiv në parandalimin e këtyre dukurive që bëjnë degjenerimin e qytetarëve.

Kryetari i Komunës së Vitisë Nexhmedin Arifi tha se për kundër gjendjes së mirë të sigurisë në këtë komunë institucionet lokale të Vitisë janë përpjekur që me projektet e ndryshme të ofroj një jetë sa më të mirë për qytetarët vitias, por edhe të sigurt ai tha se në kuadër të projekteve komunale në fushën e infrastrukturës rrugore Komuna ka bërë përpjekje qe me rregullimin e trotuareve të rritet siguria në Komunikacion.

Këto komente Arifi i bëri në mbledhjen e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi ku tha se gjendje e sigurisë në Komunën e Vitisë është e qetë ,stabile dhe nënë kontroll.

Arifi tha se edhe për komunën e Vitisë mbetën shqetësuese rastet e shtimit dukurive negative dhe ju bëri thirrje të gjitha mekanizmave ,por edhe qytetarëve që të jenë syçelë dhe aktiv në parandalimin e këtyre dukurive që bëjnë degjenerimin e qytetarëve.

Ai mandej tha se një problem tjetër në shoqërinë vitiase janë edhe lokalet ku zhvillohen lojërat e fatit, por theksoi se këtë çështje e rregullon ligji ,por se Institucionet Shtetërore, Organizatat e ndryshme dhe vetë qytetarët duhet të ndikojnë në vetëdijen e qytetarëve.

Ndërsa Komandanti i Stacionit Policor në Viti Afrim Halili pasi e bëri vlerësimin e gjendjes së sigurisë në këtë komunë si të qetë dhe stabile tha se policia e Kosovës në Viti është duke bërë përpjekje të vazhdueshme që të ju dal në ndihmë qytetarëve, por kërkoj që për këtë ta kenë edhe mbështetjen e qytetarëve.

Ai tha se Policia e Kosovës në Viti ka hartuar një plan operativ për rregullimin e parkingjeve e cila do të fillon se zbatuari së shpejti. Halili përmendi edhe disa probleme të tjera me të cilat mund të hasën policia në Viti në sezonin veror si me rastet e zjarrit,dasmave,fluksin e mërgimtarëve etj.

Ndërsa anëtarët e këtij këshilli debatuan edhe rreth vështirësive të tjera të cilat ndërlidhen me çështjen e sigurisë si gjendja jo e mirë të rrugëve magjistrale, përdorimit të narkotikëve etj./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).