Librat në vend të ilaçeve

Mjekët britanikë pacientëve të tyre që vuajnë nga çrregullimet e lehta psikologjike, së shpejti në vend të ilaçeve do t’u rekomandojnë libra, për të cilët mendohet se kanë ndikim pozitiv terapeutik.

Siç shkruan “Daily Telegraph”, prej majit të ardhshëm, pacientët që vuajnë nga depresioni ose ankthet në biblioteka, me recetë të mjekut do të mund të marrin libra, për të cilët mjekët konsiderojnë se kanë ndikim pozitiv në mendje dhe që e përmirësojnë humorin.

Secili libër është efikas, mendon organizata joqeveritare “Daily Telegraph e cila e ka nisur këtë iniciativë me qëllim që t’i ndihmojë njerëzit me çrregullime psikologjike në mënyrë që të kenë më shumë vetëbesim dhe të jenë më pozitivë.

Kështu, në të ardhmen, pa dhënien e asnjë ilaçi, mjekët do t’i këshillojnë pacientët e tyre që të lexojnë ndonjërin prej librave të zgjedhur nga ana e “The Reading Agency”. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).