Leja e qëndrimit, e vlefshme edhe pas vdekjes së bashkëshortit zviceran

Kjo vlen edhe për lidhjet martesore që kanë pasur një kohëzgjatje të vogël, por me disa përjashtime.

Parimisht, bashkëshortet/ët me shtetësi të huaj, pas vdekjes së bashkëshortit/es zviceran kanë të drejtë të vazhdojnë qëndrimin e tyre në Zvicër. Kjo vlen edhe për lidhjet martesore që kanë pasur një kohëzgjatje të vogël.

Këtë qëndrim e ka kumtuar sot Gjykata Federale e Zvicrës duke e arsyetuar se vdekja e bashkëshortit zviceran, sipas rregullit paraqet një goditje për bashkëshorten dhe anasjelltas, gjë që nënkupton se duhet të trajtohet si rast i rëndë.

Sipas praktikës së deritashme vdekja bashkëshortit zviceran nuk nënkuptonte automatikisht të drejtën e bashkëshortes/it për të vazhduar lejen e qëndrimit në Zvicër.

Megjithëkëtë, edhe vendimi i ri i gjykatës parasheh përjashtime. Kështu, në rastin kur martesa në mes të zviceranit/es dhe të huajës/it është lidhur duke e ditur se bashkëshorti-ja është pothuaj para vdekjes, mund të ndërpritet leja e qëndrimit.

Ndërkaq, të huajt ose të huajat me leje të përhershme qëndrimi në Zvicër (vizë C) kanë po ashtu të drejtë që pas martesës të marrin lejen e qëndrimit këtu (B). Mirëpo, në rast se martesa ndërpritet ende pa i bërë 3 vjet, ata ose ato janë të detyruar të lëshojnë Zvicrën.(albinfo.ch)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).