Ky është vrasësi ‘BATMAN’

Personi që qëlloi sot në një kinema në Denver, SHBA, është një student i vetmuar, që kishte pak kohë që kishte hequr dorë nga doktoratura në neuroshkencë.

James Holmes, 24 vjeç, po studionte në Universitetin e Kolorados për mjekësi deri në qershor të këtij viti.

Ai qëlloi në kinema ndërkohë që po shfaqej filmi më i ri i Batman, duke lënë 12 të vdekur, mes tyre edhe një fëmijë 12 vjeç.

Fqinjët e tij në universitet thanë se ai ishte një person i vetmuar. Një student tha se askush nuk e njihte.

Nëna e tij e shokuar konfirmoi se ai është personi që ka kryer masakrën.

Holmes hodhi një granatë tymuese përpara se të hapte zjarr, duke lënë të paktën 12 të vdekur e dhjetëra të plagosur. Mendohet se një e plagosur është vetëm tre muajsh. Autori mbante veshur jelek antiplumb.

Holmes u arrestua në parkingun e kinemasë, pa bërë rezistencë.

Disa dëshmitarë thonë se ai nisi të qëllonte kur edhe në film nisën krismat.

Pyetja që lind është nëse vrasësi është frymëzuar nga seritë e heroit Batman? Mendohet se në një nga edicionet e Batman, një vrasës shfaqet në kinema, duke hapur zjarr mbi të pranishmit.

Përpara se të kryente vrasjen, ai kishte dëgjuar të njëjtën këngë vazhdimisht, madje e kishte lënë të luhej edhe në makinë.

Pikëpyetje kanë lindur se përse në orët e vona në kinema kishte fëmijë dhe bebe.

Në apartamentin e tij janë gjetur materiale shpërthyese. Ai po merret në pyetje. Dëshmitarët thonë se gjatë masakrës ai ishte shumë i qetë. /tema/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).