Kusari-Lila për dialogun me Serbinë: Faj kanë edhe liderët kosovarë

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë Edita Tahiri disa herë është takuar në Bruksel me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, me ç’rast ka krijuar vlerësime të ndryshme për punën pesëvjeçare të kryediplomates evropiane. Sipas saj, deri para një viti Mogherini ka mbrojtur parimet evropiane në Ballkan, përderisa së fundmi i ka shkelur pikërisht parimet e tilla, shkruan Gazeta “Zëri”.

Në anën tjetër deputetja nga Alternativa, Mimoza Kusari-Lila, për “Zërin” ka thënë se ndërmjetësuesja e dialogut Kosovës – Serbi, Frederica Mogherini, nuk ka qenë arsyeja e vetme pse Kosova është dëmtuar në procesin e dialogut.

Faj për këtë gjë, sipas saj, është edhe moskoordinimi i liderëve kosovarë në raport me objektivat e dialogut.

“Në instanca të caktuara është vërejtur se zonja Mogherini nuk ka qenë krejt e paanshme ose ka mbajtur një anë nga pala serbe. Por nuk është e pafajshme as pala kosovare, sepse ajo ka qenë absolutisht jokompakte në qëndrime, ka pasur edhe konflikte me zonjën Mogherini në instancat e fundit të qeveritarëve dhe në fund një ekip negociator i krijuar jashtë Kushtetutës së Kosovës. Pra të gjitha këto kanë bërë që ky proces të jetë këtu ku është sot”, ka thënë Kusari-Lila për “Zërin”.

Po ashtu sipas saj problem kryesor në mandatin 5-vjeçar të Mogherinit për Kosovën ka qenë edhe moskrijimi i një zëri unik i palës kosovare në dialog me Serbinë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).