Kusari-Lila: Ndalimi i Hashim Thaçit në Bruksel, temë që ne ndahemi me LDK-në

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se eksperiencat e së kaluarës kishin ndikim të madh që LDK-ja të dyshonte në koalicionin me Vetëvendosjen.

Ajo në “Debat Plus” në RTV Dukagjini ka thënë se Alternativën me LDK-në e ndajnë disa pika.

“Ne ndahemi me LDK-në në rrugën ku ajo thotë se duhet de funksionalizuar Kuvendi i Kosovës, si organi më i lartë legjislativ në vend. Ku ka të bëjë me fondin e IPA-s, votimi i projektit Erassmus, ligjet e domosdoshme për një jetë më të mirë në Kosovë, bashkimi për ndalimin e Hashim Thaçit në Bruksel, kalimi i platformës për dialog dhe miratimi i delegacionit. Nuk mundemi ne për çdo temë të lëshojmë Kuvendin”, tha Kusari-Lila.

E para e Alternativës ka thënë se letra e opozitës ishte e formuluar nga të gjitha subjektet opozitare, madje 2/3 e përmbajtjes ishte e PSD-së.

“Letra për Mogherinin është bërë me kontributin e të gjithëve, dhe 2/3 e asaj letre janë rekomandim i PSD-së”, tha ajo, përcjell Telegrafi.

Kusari-Lila ka thënë se përplasjet në LDK mundë të përbëjnë problem.

“Problemi që z.Haziri sot shkakton në vazhdimësi në partinë e vet, mundet me pas ndikim në grupin parlamentar që ne nuk i dimë deri në çfarë mase mundet me shkua. Ai ka mendime komplet të kundërta, dhe rastis që mendimet e tija mundë të jenë komplet të njëjta me ato të z.Thaçi”, deklaroi ajo./Telegrafi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).