Kur të jesh moshatar me stinën

Poezi nga Demush Mehmeti

Kështu është kur të jesh moshatar me stinën
Si stina je dhe ti
Të njejtën pamje me te ndanë
Gjallron e njejta frymë

Nëse je moshatar kështu si unë me vjeshtën
Ajo dhuronë të ëmblat fryte
Ti të ngrohtën dashuri
Mbjellë dhe ujit urtin

Si moti i stinës dhe ti gjallëron ndrrohesh
Lotët rrjedhin si shi
Rimat e ujit gërmonë dheun
Të thellat rrudha e gërmojnë tëndën fytyrë!

FOL

Heshtjës sime prishja tetikun
Mos ju gëzo
Shkruaj
Më merr në telefon
Fol

Mos pyt si jam
Çka bëj
Mjafton
I mbetur vet të mos jam!

TY ME EGON TËNDE S’MUN(S)DIN

Kujdes ti me egon ku përmbyset dhe fundoset bota
E përhirta mbështjellë gjithgjën
Errtësira ti vërbonë sytë
Nga vetëvetja s’do mbetët asgjë

Kujdes me durimin e tjetrit vyrtyt dhe shpresë
Gjakim lëng jete ku bota hapëronë
Pellg ku fundosën ligësit
Ty me egon tënde smun(s)din të ngulfat!…

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).