Kundër kryeministrit

Nga Valentina Bunjaku Rexhepi – Sërish kryeministri i Kosovës synon ndërhyrjen politike në Këshillin Shtetëror të Cilësisë, duke paralajmëruar veprimin e tij kundër akreditimit për sivjet të tri universiteteve publike në Mitrovicë, Pejë e Prizren, duke e bërë edhe një gabim kur “mosakreditimin” e quan “mbyllje” të tri universiteteve publike.

Ekspertët ndërkombëtar dhe KSHC kanë vendosur që sivjet këto tri universitete të mos akreditohen. Ndërhyrja e mëhershme e Qeverisë në akreditim e largoi Kosovën nga Regjistri Evropian i Sigurimit të Cilësisë në Arsimin e Lartë (EQAR), ndërsa ky status fejsbuku i kryeministrit dhe paralajmërimi për ndërhyrje politike do të jetë me pasoja të mëdha./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).