Kujdes!

Nga Ujmir Krasniqi – Duke e parë gjendjen e motit të paqëndrueshëm ju lutem të keni kujdes në aspektin shëndetësor, për arsye se mund të ketë sëmundje të ndryshme sezonale të cilat më së shumti e pësojnë fëmijët dhe të moshuarit.

Gjitha sëmundjet të cilat mund të paraqiten në këto kohë janë nga mungesa e reshjeve gjatë kësaj stine, prandaj të jeni të përgatitur për gjitha situata e mundshme të cilat mund të na paraqiten, nëse vëreni ndonjë simptomë të cilën nuk e keni pasur më herët atëherë ju lutem:

● Të jeni në kontakt të vazhdueshëm me mjekun familjar dhe të dëgjoni këshillat e tijë/saj.
● Vishuni me rropa të lehta, por jo veshje te rënda!!
● Të mos keni kontakte të afërta me fluks njerëzish në vende të mbyllura!!
● Të evitoni daljet në ajrin e ndotur!
● Qëndroni në mjedise të ngrohta!
● Dhomat ku qëndroni të jenë të ajrosura në çdo kohë!
● Të mos bëhen përgatitjet të ushqimeve (me zierje)në dhomat ku qëndrojnë foshnjat e posalindura. Atëherë ju lutem të ju përmbaheni sa më shumë këshillave që të keni një shëndet sa më të mirë sepse “Parandalimi i sëmundjeve është terapia më e mirë”.

(Ujmir Krasniqi – Ekolog i ardhshëm)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).