Kristjan Asllani – numri i fanellës, e përbashkëta me Interin dhe historia e tij motivuese deri tek transferimi te Nerazzurrët

Interi ka nënshkruar zyrtarisht me shqiptarin Kristjan Asllani nga Empoli për një total prej 14 milionë eurosh, por historia e tij e treguar nga faqja zyrtare e Interit është vërtet e bukur dhe motivuese.

Nerazzurrët kanë konfirmuar nënshkrimin e Asllanit nga Empoli, për një huazim me vlerë 4 milionë euro me detyrim blerje për 10 milionë euro të tjera, duke nënshkruar kontratë të vlefshme deri në qershor 2027.

Mesfushori 20-vjeçar shqiptar do ta bart fanellën me numër 14 te Interi, ndërsa transferimi i tij është pritur shumë mirë nga klubi zikaltër që ka treguar edhe historinë e Asllanit në faqen zyrtare.

“Ende vetëm 20 vjeç, Asllani lindi në Shqipëri dhe u zhvendos në Itali si fëmijë për të ndjekur të atin, i cili kishte mbërritur me një varkë refugjatësh për të gjetur punë”, fillon rrëfimi në faqen zyrtare të Interit.

“Udhëtimi është në gjendje të zgjerojë horizontet tuaja dhe të ofrojë mundësi të papritura. Në vitin 2004, kur Kristjan Asllani ishte vetëm dy vjeç, ai bëri udhëtimin e parë të madh të jetës së tij, pasi familja e tij emigroi nga qyteti i tyre i lindjes, Elbasani i Shqipërisë në Buti në Italinë qendrore. Ishte në këtë qytet të vogël toskan që familja e të riut u vendos dhe Kristjani vazhdoi të merrte një theks që e identifikon atë si njeri nga ky rajon”.

Kristjan will wear number… pic.twitter.com/5DI70kI4tK

— Inter (@Inter_en) June 30, 2022

“Si fëmijë, Kristjani rrallë do të shihej pa një top futbolli, duke mos humbur asnjë rast për të qenë në fusha sportive. Dashuria dhe pasioni i tij i thellë për lojën e çuan atë të bashkohej me Butese në moshën pesë vjeçare”.

“Futbollistët me të vërtetë të talentuar kanë një aftësi që i bën ata të dallohen nga shumica. Në rastin e Kristjanit, aftësitë e tij të shkëlqyera me topin ranë në sy të trajnerëve të ekipit të tij të të rinjve, një produkt i orëve të panumërta të përmirësimit të aftësive të tij. Futbollistët me dy këmbë janë një gjë e rrallë dhe madje në fazat fillestare të zhvillimit të Kristjanit, ai i la shikuesit me gojë hapur teksa ai ekzekutonte këndoret duke përdorur herë këmbën e majtë e herë të djathtën nga të dyja anët e fushës”.

“Debutimi i tij në ekipin e të rinjve u kurorëzua me një gol për t’u mbajtur mend; një vrapim i mrekullueshëm i ndjekur nga një përfundim fantastik. Përkushtimi i palëkundur dhe puna e palodhur e Kristjanit e bënë atë të vazhdoi t’i bashkohej akademisë Empoli në moshën 10-vjeçare. Më pas, i riu shqiptar kaloi në një mjedis ideal që futbolli dhe loja e tij të lulëzonte”.

Welcome on board 🖤💙#ForzaInter #WelcomeKristjan pic.twitter.com/sAVj5guj7x

— Inter (@Inter_en) June 30, 2022

“Dukej se Kristjan ishte gjithmonë i destinuar të përfundonte në Inter; ka pasur një numër befasues të rastësive si në jetën e tij personale ashtu edhe në atë profesionale. Ai ndan ditëlindjen e tij me klubin – 9 mars – dhe në sezonin 2020/21 skuadra e tij Empoli e eliminoi Interin në gjysmëfinale të fazave mbyllëse të sezonit të Primaverave me Kristjanin që shënoi një gol. Më pas ai vazhdoi të shënonte në finale kundër Atalantës, ndërsa Empoli triumfoi 5-3”.

“Kristjan kishte bërë tashmë debutimin e tij me ekipin e parë deri në këtë pikë, në janar 2021 kundër Napolit në Coppa Italia. Ai më pas ishte i përgatitur për të pasur një sezon përparimtar më 2021/22. Ndërsa Kristjan e nisi sezonin me Primaveran, duke shënuar tre gola në ligën e të rinjve, më pas bëri hapin e përhershëm në ekipin e parë me trajnerin Aurelio Andreazzoli që tregonte besim të madh te shqiptari dinamik. Ndeshja e tij e dytë si titullar për Empolin erdhi në Kupën e Italisë kundër Interit, në të cilën ai i dha një asistim Nedim Bajramit. Ai u bë një shtyllë e mesfushës së toskanëve dhe, në atë që ishte një kthesë tjetër e fatit, ai shënoi golin e tij të parë në Serie A në San Siro kundër Interit”.

Day one 💪🖤💙#ForzaInter #WelcomeKristjan pic.twitter.com/6yD4MjmI8n

— Inter (@Inter_en) June 30, 2022

“Pas të gjithave, rrugët e Asllanit dhe Interit tashmë janë bashkuar dhe ai bëhet lojtari i dytë shqiptar që përfaqëson Nerazzurrët, duke ndjekur gjurmët e Rey Manajt. Pavarësisht viteve të tij të buta, Kristjan ka bërë tashmë debutimin e tij me kombëtaren shqiptare dhe është i etur të ndikojë në klubin e tij të ri dhe të tregojë se sa larg ka arritur”.

“Mirë se vini te Nerazzurrët, Kristjan!”, mbyllet shkrimi i Interit mbi përmbledhjen e historisë së Asllanit. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS