Kreu i Preshevës, Lajçakut: Turp për ju

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, e ka qujtur të turpshme vizitën e Emisarit të BE-së, te minoriteti serb në veri përderisa s’e viziton Luginën e Preshevës.

Arifi i ka replikuar Lajcakut në Twitter duke thënë se standardi i dyfishtë ka emër, raporton Gazeta Express.

“Është turp të ju shoh duke vizituar minoritetin serb në Kosovë përderisa zgjedhni që të mos e vizitoni Luginën e Preshevës, ku minoriteti shqiptar përballet me format më të rënda të diskriminimit. Standardet e dyfishta kanë një emër, BE.” Ka shkruar Arifi.

It is a shame to see you visiting the Serb minority in Kosovo, and you choose not to visit #PresevoValley, where the Albanian 🇦🇱 minority faces the harshest forms of discrimination. Double standard has a name, EU 🇪🇺. https://t.co/lnyFbAJ1Y4

— Shqiprim Arifi (@arifishqiprim) June 29, 2022
Dje, Emisari i BE-së, Lajcak, në përfundim të vizitës së tij në Kosovë ka vizituar veriun e Kosovës ku është takuar me kryetarët e komunave veriore dhe zyrtarët e Listës Serbe.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS