Koronavirusi sfidë për Kosovën, alarmon përhapja e vrullshme në Italinë e afërt

Përhapja e shpejtë e koronavirusit në Itali ka alarmuar qytetarët në vend

Mbi 200 persona janë prekur me koronavirus në Itali brenda një kohe të shkurtër, ndërsa dje pasdite janë regjistruar 7 viktima. Përhapja e virusit në Italinë e afërt dhe me ndërlidhje të shumanshme me botën shqiptare e me Kosovën ka alarmuar institucionet kompetente të vendit, të cilat kanë shtuar masat mbrojtëse. Mjekët thonë se përhapja e koronavirusit do të ishte sfidë për vendin, shkruan sot e përditshmja Zëri.

Përhapja e shpejtë e koronavirusit në Itali ka alarmuar qytetarët në vend. Për shkak të frikës nga ky virus disa shqiptarë, të cilët jetojnë në Itali, tashmë kanë marrë rrugën për në Kosovë e për në Shqipëri. Për shkak të përhapjes së shpejtë të këtij virusi mjekët thonë se do të jetë sfidë për Kosovën që ta menaxhojë atë. Ndërsa institucionet shëndetësore në vend thonë se i kanë shtuar masat mbrojtëse.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).