Komuna e Vitisë përkujton dëshmorët Gursel e Bajram Sylejmani

Viti – Me rastin e rënies së dëshmorëve, Gursel e Bajram Sylejmani, Institucionet Komunale të Vitisë të kryesuar nga Kryetari i kësaj Komune, Sokol Haliti dhe Kryesuesi i Kuvendit Komunal, Naim Pira dhe shumë të tjerë kanë bërë sot homazhe në bustet e këtyre dëshmorëve në Viti, konkretisht para Shtëpisë së Kulturës e cila mbanë emrat e dy dëshmorëve vëllezër të cilët kanë rënë për lirinë e këtij vendi.

Gjithashtu me homazhe dhe nga një minutë heshtje ata janë përkujtuar edhe në Memorialin “Gursel e Bajram Sylejmani” në fshatin e lindjes së tyre, në Sadovinë të Jerlive.

Kurse sot në organizimin e Komunës së Vitisë, konkretisht Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport dhe Qendrës Memoriale “Gursel e Bajram Sylejmani” me fillim në ora 17:00 do të mbahet ekspozita e piktorit dhe dëshmorit Gursel Sylejmani në Galerinë e Arteve në Viti./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).