Kombinoni kastravecin me një frut specifik

Është fakt se ka disa pije që së bashku me stërvitjen dhe ushqimin e duhur, ju ndihmojnë të humbni peshë edhe më shpejt, por edhe të djegni të gjithë yndyrën.

Ne kërkuam përsëri dhe gjetëm një pije tjetër të bërë vetë, e cila përbëhet nga kastraveci dhe kivi, një perime e preferuar dhe një frutë po aq e preferuar, kombinimi i të cilave është diçka tjetër.

Pije shtëpiake me kastravec dhe kivi për humbje peshe

Ky kombinim është ideal për humbje peshe pasi kastraveci përmban pak kalori ndërsa kivi kontribuon në përthithjen e ngadaltë të glukozës në gjak.

Përgatitni lëngun duke përzier kastravecin dhe kivin, duke shtuar ujë, një shtrydhje limoni dhe xhenxhefil të grirë përpara se ta pini.

Përfitimet e kastravecit

Hidratimi: Trupi nuk mund të funksionojë pa ujë, pasi largon toksinat, transporton lëndët ushqyese dhe hidraton lëkurën. Ne marrim 40% të ujit nga ushqimi, si frutat dhe perimet. 95% e trangujve janë ujë. Pra, kur hani kastravec është si të pini ujë.

Ushqyerja: Kastraveci nuk ka kalori, por është i pasur me lëndë ushqyese, duke përfshirë fibra, karbohidrate, proteina, vitamina C, K dhe B, kalium, mangan, hekur, zink dhe magnez. Për të marrë të gjitha lëndët ushqyese në një kastravec, mos e qëroni atë, pasi pjesa më e madhe e tij gjendet në lëkurë.

Redukton efektet e hangoverit: Nëse e keni tepruar me alkoolin gjatë fundjavës, hani kastravec. Studimet kanë zbuluar se lëngu i perimeve është përgjithësisht një trajtim i mirë për pirjen e tepërt. Nëse hani kastravec para se të shkoni në shtrat, trupi do të detoksifikohet më lehtë.

Humbja e peshës: Për shkak të kalorive të ulëta dhe përmbajtjes së lartë të lëndëve ushqyese dhe ujit, ajo plotëson ndjenjën e urisë. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që konsumojnë ushqime të pasura me ujë humbin më shumë peshë.

Frymë e freskët: Kastravecat janë një freskues natyral i gojës. Fitokimikatet që ndihmojnë në mbrojtjen e tyre nga substancat e dëmshme në kopsht parandalojnë rritjen e baktereve të dëmshme në gojën tuaj. Vendosni një fetë kastraveci në gojën tuaj për 30 sekonda për të vrarë bakteret dhe për të freskuar frymën tuaj.

Ul kolesterolin dhe sheqerin: Kastravecat përmbajnë disa antioksidantë, si vitamina C, beta-karoten dhe mangan, si dhe flavonoide, triterpene dhe polifenole të quajtura lignan. Këto polifenole reduktojnë stresin oksidativ, duke çuar në uljen e niveleve të kolesterolit të keq dhe sheqerit në gjak. Konsumimi i polifenoleve është i ngjashëm me shumë medikamente për diabetin, të cilat mund të ndihmojnë në trajtimin e diabetit si dhe parandalimin e tij.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS