Kolesteroli ndryshon gjatë stinëve

Kolesteroli si duket ndryshon me ndërrimin e stinëve. Kjo mund të thotë që njerëzit me një vlerë të kolesterolit që gjendet në kufi, gjatë muajve të dimrit mund të jenë më shumë të rrezikuar për sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut.

Këtë e thonë hulumtuesit nge Universiteti Shtetëror Campina në Brazil. Ata i kanë prezantuar rezultatet e studimit të tyre në konferencën vjetore të Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë.

Një studim i mëhershëm ka zbuluar se gjatë dimrit rritet numri i sulmeve në zemër dhe vdekjeve si pasojë e ndonjë sëmundjeje të zemrës. “Njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm për faktin që kolesteroli dhe trigliceridet në trupin e tyre ndryshojnë gjatë vitit”, ka thënë hulumtuesi Filipe Moura.

Për këtë arsye nganjëherë bëhen vlerësime të gabuara të rrezikut kardiovaskular. Sidomos te njerëzit që kanë kolesterolin pak përtej kufirit rreziku është shumë më i madh sesa që mendohet. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).