Kjo është dieta që bën çudinë me shëndetin

Tashmë edhe shkenca e ka vërtetuar se cili ushqim është më i shëndetshmi, që njëherësh ndikon edhe për të humbur në peshë, pa shumë mundime e pa vuajtur urie. Jo, nuk bëhet fjalë për ushqimin mesdhetar.

Ekspertët mirënjohjen ia dhuruan dietës NND-a (New Nordic Diet), e bazuar në ushqimin e vendeve veriore evropiane.

Studimi publikuar në “Journal of Nutrition” është vërtetuar se dieta e bazuar në ushqimin tradicional të finlandezëve, norvegjezëve, islandezëve dhe të tajerëve nga veriu i largët, është shumë e shëndetshme për organizmin. Dieta është shfaqur që në vitin 2004, por tashmë edhe zyrtarisht shkencëtarët e kanë vërtetuar se sa e shëndetshme është…

JA DISA NGA UDHËZIMET KRYESORE:

  • Duhet të hani ushqime vendase, prodhime organike.
  • Duhet shmangur aditivët dhe prodhimet e gatshme.
  • Duhet të hani sa më shumë prodhime nga natyra (kërpudha, bimë të egra, pemë…).
  • Në ushqim të përfshini ushqime të llojllojshme, drithërat integrale (elb, grurë, mel), bishtajore, transmeton gazeta “Kosova Sot Online” fara dhe pemë me lëvozhgë të fortë.
  • Përparësi jepini peshkut, por atij natyral.
  • Hani porcione të vogla të mishit, përparësi kafshëve të ushqyera në natyrë. Nëse ju u përmbaheni këtyre udhëzimeve, jo vetëm se do të jeni vitalë, por do ta ulni kolesterolin dhe do të parandaloni inflamacionet në trup, që mund të sjellin sëmundjet serioze.
Shpërndaje.
© RAJONIPRESS