Katër ushqime për të përmirësuar cilësinë e gjumit

Cilësia e pushimit tuaj bazohet, në një mënyrë thelbësore, në zakonet tuaja të jetës – në atë që ju e dini, në përgjithësi, si rutina. Ushtrimi i rregullt, meditimi dhe shkëputja para se të shkoni në shtrat promovojnë pushim. Megjithatë, tashmë duket se ka edhe disa ushqime të afta për të përmirësuar cilësinë e gjumit. Duhet të mbani mend se këto ushqime luajnë këtë rol të veçantë vetëm kur ato janë pjesë e një diete të larmishme dhe të ekuilibruar. Përndryshe, mund të përjetoni një mungesë të disa mikronutrientëve që mund të ndikojnë negativisht në pushimin tuaj, si dhe në funksionimin e duhur të trupit tuaj.

Ushqimet për të përmirësuar cilësinë e gjumit

Përpiquni të hani ushqimet e mëposhtme në darkë ose pak para se të shkoni në shtrat në një sasi të moderuar për të shijuar një gjumë më të qetë dhe më cilësor. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të performoni më mirë ditën tjetër.

Arra

Arrat janë një burim i triptofanit, një aminoacid që është thelbësor për sintezën e serotoninës, një neurotransmetues kyç në procesin e gjumit. Këtë e dëshmojnë hulumtimet e publikuara në revistën Nutrients. Në të vërtetë, thuhet se përfshirja e ushqimeve me një përqendrim të lartë të kësaj substance pak para gjumit do të përmirësojë cilësinë e gjumit.

Çokollata

Çokollata përmban shumë antioksidantë. Këto janë në gjendje të neutralizojnë formimin e radikaleve të lira dhe akumulimin e tyre të mëvonshëm në indet e trupit tuaj. Përveç kësaj, sipas një studimi të publikuar në Nutrition, ky ushqim ka fuqinë të ndihmojë në rregullimin e orës biologjike të trupit tuaj, që do të thotë një gjumë më i mirë i natës.

Salmon

Salmoni është burim i acideve yndyrore të pangopura, të serisë omega-3. Këto lëndë ushqyese ndihmojnë në rregullimin e mekanizmave inflamatorë, gjë që përmirëson cilësinë e gjumit. Kur inflamacioni del jashtë kontrollit, dhimbja dhe migrena kanë më shumë gjasa të shfaqen. Të dyja situatat e bëjnë të vështirë pushimin e mirë. Për këtë arsye, është e nevojshme të përfshini lipide të pangopura në baza të rregullta në dietën tuaj.

Patate

Patatet janë burim i karbohidrateve, megjithëse ato përmbajnë gjithashtu një sasi të caktuar të triptofanit. Konsumimi i tyre në doza të moderuara para pushimit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit. Ato gjithashtu ofrojnë shumë fibra, kështu që kënaqin urinë. Kjo ndjenjë është çelësi për të shmangur zgjimin në mes të natës.

Përfshini ushqime në dietën tuaj për të përmirësuar cilësinë e gjumit

Siç e kemi përmendur, është e mundur të përmirësoni cilësinë e gjumit tuaj duke rritur praninë në dietën tuaj të disa ushqimeve. Megjithatë, ju duhet të plotësoni udhëzimet tuaja të mira ushqyese me zakone të tjera të shëndetshme. Për shembull, të ushtroni çdo ditë do të thotë se jeni më i lodhur kur shkoni në shtrat, duke e bërë më të lehtë për ju të pushoni. Në të njëjtën mënyrë, ka disa infuzione ose substanca që mund të kontribuojnë në rënien më të lehtë në gjumë. Më e përdorura nga të gjitha është melatonin, e cila gjithashtu ka një efekt të fuqishëm antioksidues në trup. Për më tepër, mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të disa çrregullimeve komplekse.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS