Kafjall përherë – këta artikuj asnjëherë

Mëngjesin duhet ta filloni me kafjall, mirëpo ndiqni paralajmërimin që disa artikuj kurrë të mos i hani në mëngjes.

Jogurti dhe produktet e tjera të fermentuara të qumështit

Nëse konsumoni jogurt në mëngjes në stomak të zbrazët i shkatërroni bakteret e thartirës së qumështit. Pra, me konsumimin e jogurtit dhe të artikujve të tjerë të fermentuar për kafjall trupit tuaj nuk do t’i bëni mirë, transmeton Telegrafi.

Kastravecë të freskët dhe perime të gjelbra

Perimet e freskëta janë të pasura me amino-thartira. Mirëpo, ato mund të shkaktojnë djegësirë, fryrje dhe dhembje në stomak.

Ëmbëlsirat

Sheqeri ngre nivelin e insulinës gjë që dukshëm shton presionin në pankreas, i cili sapo është “zgjuar”. Shprehia e konsumimit të ëmbëlsirave në stomak të zbrazët mund të shkaktojë zhvillimin e diabetit.

Pije të ftohta të gazuara

Nëse në mëngjes pini pije të ftohta të gazuara, mund t’ju dëmtojë mukozën dhe të ulë qarkullimin e gjakut në stomak. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS