Jones, planifikon djegien masive të Kuranit

Prifti protestant Terry Jones po planifikon të djegë rreth 3000 kopje të Kuranit. Ai deklaroi se do ta zhvillojë fushatën ndërkombëtare të djegies së Kuranit më 11 shtator të vitit 2013 për të përkujtuar viktimat e Islamit radikal dhe për të artikuluar një paralajmërim të qartë, se Islami nuk ka për të gjetur kurrsesi mbështetje në Shtetet e Bashkuara, ashtu siç ndodhi kjo në Europë.

Gjithsej është planifikuar të digjen 2998 kopje të Kuranit, shifër kjo që korrespondon me numrin e viktimave të sulmeve terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001.

Terry Jones fitoi famë skadaloze pas djegies publike të Kuranit në mars të vitit 2011.(tribuna)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS