Ish-kryeministri: Qeveria shkeli Kushtetutën, Kosova nuk është shtet i diktaturës

Ish-kryeministri: Qeveria shkeli Kushtetutën, Kosova nuk është shtet i diktaturës

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj tha se qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti me vendimin për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve derisa vendi nuk ka të shpallur gjendjen e jashtëzakonshme shkeli rënd Kushtetutën.

Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj tha se tendenca e tilla të shfrytëzimit të krizave për kontrollë janë veprime për diktaturë.

Shkrimi i plotë i Haradinajt në Facebook:

Vendimi i Qeverisë për të ndaluar lirinë e lëvizjes njëanshmërisht është shkelje e rëndë e frymës së Kushtetutës dhe sistemit të balancimit dhe kontrollit!

Edhe në kohë krizash gjëja më e çmueshme e shtetit është demokracia dhe Kushtetuta. Çdo tendencë si kjo e sotshmja që krizat të shfrytëzohen për vendime të njëanshme për të vendosur kontroll, është veprim për diktaturë.

Kosova nuk është shtet i diktaturës por i frymës së demokracisë.

RH

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).