Ilaçet natyrore kundër bronkitit

Bronkiti ka dy shkaktarë. Shkaku i parë është infektiv, meqë shpesh paraqitet si komplikim i gripit. Viruset janë shkaktarë më të shpeshtë se bakteret, kur flitet për bronkitin akut.

Shkaku tjetër i bronkitit akut është i natyrës kimike – fizike (substancat e dëmshme nga ajri, gazrat, tymi i cigareve dhe tymi industrial.

Pluhuri, lagështia, ftohtësia e madhe dhe nxehtësia po ashtu e madhe, si dhe infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes që nuk janë mjekuar me kohë, janë disa prej shkaktarëve të tjerë të bronkitit.

Vërejtje: merreni vetëm njërin nga këto preparate. Trumza (Thymus serpyllum) -përgatiteni çajin nga 2 – 5 g të kësaj bime në një filxhan uji të valë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Lëreni që të qëndrojë 5 minuta, e më pas kullojeni. Pini tre filxhanë në ditë.

Eukalipti – merrni 4 – 10 g në ditë në formë të kapsulave, apo si çaj. Dredhka (Hedera helix)

  • përgatiteni çajin nga 2 – 5 g të kësaj bime në 200 ml uji të valë. Lëreni që të qëndrojë 5 minuta.
    Konsumoni 1 – 2 filxhanë në ditë, në kohë të bukës.
Shpërndaje.
© RAJONIPRESS