Hoti: Çështja e gjenocidit serb të zgjidhet para se të normalizohen marrëdhëniet me Serbinë

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka kërkuar që çështja e gjenocidit serb në Kosovë të zgjidhet para se të normalizohen marrëdhëniet me shtetin serb. Ai ka thënë se si LDK mbështetin çdo nismë për dënimin e regjimit serb, raporton “Zëri.info”.

“Kjo çështje duhet të zgjidhet para se të normalizohen marrëdhëniet me Serbinë. LDK mbështet çdo nismë për dënimin e regjimit serb. Ne sot nuk duhet të dënojmë krimet e regjimit serb, por duhet të vëmë në lëvizje mekanizmat e shtetit tonë për të dënuar këto krime. Fakti që sot para 20 vitesh flasim për këtë temë, tregon se këto institucione nuk i kanë kryer detyrat e veta”, tha ai./ZERI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).