Hëna në qiellin e tavernës

Nga Ramadan Mehmeti

Ka rënë nata.
Erë rumi, vere, uzoje… erë peshku dhe pyll të humbur në mjegull. Tymon bota.
Në qiellin e tavernës ndrit hëna.
E sheh këtë portret të vogël, me diçka të heshtur, të fshehur – të këputur nga dita e ikjes sate. Ike, e unë mbeta pa një zemër, pa një fëmijëri. Dhe kurrë më në jetë nuk mund t’i gjej ato lule të vyshkura të fëmijërisë.
O zemra ime, ku mbete?
Në cilat rrugë të humbura rrokullisesh?!

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).