Haziri takon familjarët e martirëve në Zhegër e Gjilan

Gjilan – Në kuadër të shënimit të përvjetorit të rënies së martirëve në Zhegër, të cilët u vranë nga forcat paramilitare serbe, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Dega në Gjilan Lutfi Haziri me bashkëpunëtoret e tij vizitoi disa familje në Zhegër dhe Gjilan.

Haziri fillimisht u ndal në familjen e Tahir Tahirit ish kryetarit të LDK-së në Zhegër, ku paramilitarët serb me të arritur në këtë lokalitet duke dashur ta likuidojnë kryetarin e kësaj nëndege ata vranë vellain e tij tani më martirin Shyqeri Tahirin, plagosen kushërirën e tij si dhe maltretuan e rrahën brutalisht edhe disa familjar të tjerë.

Kryetari Haziri u prit ngrohtësisht në këtë familje të cilët falënderuan atë për kujdesin dhe vizitën e tij.

Haziri ka vizituar edhe familjarët Rrustemi, Zenuni si dhe në familjen e Nehat Idrizit e Muhadin Idrizit të cilit humbën kryefamiljarët e tyre.

Haziri duke i rikujtuar martirët tha se forcat paramilitare serbe në këtë lokalitet e më gjerë nuk kursyen asgjë, sepse ata vranë djem, vajza, pleq e plaka, mirëpo fal gjakut të tyre ne sot jemi të lirë dhe gjaku i tyre u bë dritë për ne.

Nga Zhegra në kuadër të përvjetorit të madh Haziri me bashkëpunëtoret e tij ishte për vizitë edhe në Gjilan te familja e dëshmorit të rënë në demonstratat e vitit 1989 Agim Rashiti i cili u vra nga forcat e atëhershme Jugosllave.

Në secilën familje Haziri u mirëprit dhe u falënderua për kujdesin e tij për këto familje.

Ata vlerësuan lart këtë vizitë e cila sot ua bën më të lehtë dhembjen që kanë për më të dashurit e tyre të cilët sot nuk janë më në mesin e tyre familjar./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).