Hapet qendra për shërbime të biznesit

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), e mbështetur nga Banka Botërore (BB), ka hapur të martën Qendrës për Shërbime të Biznesit.

Qendër kjo sipas zyrtarëve e cila do të lehtësojë punën e bizneseve e po ashtu do të zvogëloj procedurat, për regjistrim të biznesev e po ashtu merr marrje të numrin fiskal.

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), e mbështetur nga Banka Botërore (BB), ka hapur të martën Qendrës për Shërbime të Biznesit. Qendër kjo sipas zyrtarëve e cila do të lehtësojë punën e bizneseve e po ashtu do të zvogëloj procedurat, për regjistrim të biznesev e po ashtu merr marrje të numrin fiskal.

Ministrja Mimoza Kusari – Lila, foli për reformat që ka ndërmarrë MTI-ja si dhe për rëndësinë e kësaj qendre. Ajo theksoi se pas hapjes së kësaj qendre bizneset do ta kenë më të lehtë regjistrimin e biznesit. “Hapja e kësaj qendre konsiston edhe me integrimin e sistemit të regjistrimit të biznesit, ku bizneset tani marrin vetëm një certifikatë për numrin fiskal dhe atë të biznesit”, theksoi Kusari-Lila.

Në anën tjetër, udhëheqësja e projektit BETA, Greta Mingjozi, e cila ndihmoj në hapjen e kësaj qendre, tha se ky projekt ka filluar par katër vjetëve. “Ne sot po e përfundojmë projektin 4 vjeçar me MTI-në dhe jemi të lumtur që pikërisht sot u bë hapja e kësaj qendre, pra është ky një rezultat i dukshëm”.

Kjo qendër moderne do të ofroj të gjitha shërbimet për regjistrimin e biznesit, dhënien e licencave për derivate të naftës si dhe shërbimet për pronësi industrial. Qendra do të ofroj edhe materiale informuese të reformave për të bërit biznes, ambientin e investimeve.

Derisa më parë bizneseve u është kërkuar një numër i madh i dokumenteve, dashur të aplikojnë në tre agjencione, duke marrë kohë dhe kosto të lartë, procedura administrative si dhe një mos koordinim ndër-institucional, nga sipas zyrtarëve të MTI-së nga sot bizneset individuale mund të marrin certifikatën e numrit të biznesit bashkë me numrin fiskal për një ditë të vetme, ndërsa shoqëritë aksionare për tre ditë.

Po ashtu sipas tyre, Agjencia për Regjistrimin e Bizneseve, Doganat e Kosovës dhe Administrata Tatimore tashmë do të funksionojnë si një institucion i vetëm sa i përket regjistrimit të biznesit, ku bartëse e regjistrimit do të jetë kjo qendër. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).