Hajdini: Koalicioni me PDK do të vazhdojë

Gjilan – Ismet Hajdini kryetar i PSDK tha për rajonipress se pas shkarkimit të drejtorit të kulturës Selver Xhelilit, koalicioni me PDK do të vazhdojë. Kryetari i komunës ka të drejtë të shkarkojë shërbyesit civil që bien në kundërshtim me ligjin tha ai.

Ismet Hajdini kryetar i PSDK (Partia Social Demokrate e Kosovës) nuk e ka marrë me shumë siklet shkarkimin e Selver Xhelilit nga ana e Qemajl Mustafës. Xhelili i cili edhe është pjesë e PSDK dhe kishte insistuar që të hyhet në koalicion me PDK ka mundësi që të mbetet pa përkrahjen e partisë së tij.

Hajdini tha për rajonipress se sipas disponimit të kryesisë së PSDK të gjithë janë që të vazhdohet koalicioni me PDK. “Kryetari i Komunës ka të drejtë të shkarkojë,suspendojë apo largoj nga pozita çdo zyrtarë a shërbyes që shkel rregulloret e komunës. Xhelili ka mundësi që të ankohet në Komisionin e Pavarur Mbikëqyrës ose në komisionin disiplinor të organeve komunale. Ne nuk kemi nevojë të prishim koalicionin vetëm për dëshirat e dikujt. Koalicioni ka punuar mirë,dhe është shembull i bashkëqeverisjes në Kosovë” tha Hajdini.

Megjithatë Hajdini tha se shumë shpejt pritet që PSDK të mbajë një mbledhje për ta diskutuar çështjen Xhelili./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).