Hahn: Përkrahje e gjerë për marrëveshjen e Prespës

Komisari për zgjerim Johanes Hahn nga Brukseli është deklaruar i pari pas përfundimit të referendumit.

Ai ka thënë se votat “PËR” në referendum janë të rëndësishme dhe se ato i japin përkrahje Marrëveshjes së Prespës.

“Uroj ata që kanë votuar sot në referendumin konsultativ dhe shfrytëzuan mundësitë e tyre demokratike. Me një “PO” të rëndësishme” ka përkrahje të gjerë për Marrëveshjen e Prespës dhe të ardhmen euro-atlantike të vendit”, ka shkruar Hahn në rrjetin social Twitter.

LEXO EDHE: 91.1 për qind e qytetarëve pro referendumit në Maqedoni

Tani ai ka thënë se pret që të gjithë liderët politik të respektojnë këtë vendim dhe ta zbatojnë me përgjegjësi të madhe dhe unitet këtë vendim në interes të vendit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).