Granit Xhaka synon të shkruajë histori në EURO 2024 me Zvicrën

/ 3 minuta lexim
Uji Dea

Pas një sezoni të parë sensacional në Leverkusen, në të cilin klubi fitoi titullin e parë të Bundesligës dhe fitoi Kupën e Gjermanisë, si dhe arriti në finalen e Ligës së Evropës, Granit Xhaka po përgatitet të udhëheqë Zvicrën në UEFA EURO 2024.

Në EURO 2020, helvetikët i tejkaluan pritshmëritë, duke eliminuar Francën me penallti në 1/8-tën dhe humbi një vend në gjysmëfinale pas një disfate nga Spanja. Skuadra e tij ka të gjitha arsyet për të qenë krenarë për arritjet e tyre, por siç shpjegon mesfushori 31-vjeçar, arritjet e kaluara nuk llogariten shumë për anën e tij ambicioze.

Me arritjen në çerekfinale të EURO 2020
Ndihej si një arritje për ne, për stafin, por edhe për të gjithë Zvicrën. Ndeshja kundër Francës ka hyrë tashmë në librat e historisë. Do ta kujtojmë gjithmonë atë lojë. Nëse do të kishim pak më shumë fat, ndoshta do të kishim eliminuar spanjollët [në çerekfinale, ku Zvicra humbi me penallti].

Fatkeqësisht, gjatë gjuajtjes së penalltive nuk patëm fat në anën tonë. Tregoi edhe një herë se jemi një ekip i mirë dhe se së bashku mund të arrijmë diçka. Ky është synimi ynë tani edhe për turneun në Gjermani dhe do të japim gjithçka për të bërë sërish histori.

Uji Dea

Për atë se çfarë do të thotë të luash për Zvicrën
Të qenit në ekipin kombëtar dhe ta udhëheq atë si kapiten, është krenari për mua. Por prapëseprapë, asnjëra prej këtyre gjërave [në vetvete] nuk më bën dobi: Unë jam një person shumë ambicioz, dua të jem i suksesshëm. Dua ta drejtoj skuadrën për të bërë sërish histori në Gjermani, në mënyrë që ky ekip të mbahet mend dhe ne do të punojmë shumë për ta arritur këtë!

Shumë lojtarë [tanë] kanë fituar tituj [këtë sezon]. Por shumë lojtarë kanë arritur gjithashtu në Ligën e Kampionëve, dhe kjo u jep atyre motivim dhe vetëbesim, dhe ne e ndjejmë këtë edhe gjatë stërvitjeve. Trajnimi është në një nivel shumë të lartë; për mendimin tim, nuk ka qenë kaq e lartë për një kohë të gjatë dhe ne shtyjmë njëri-tjetrin. Të gjithë duan të luajnë. Kemi shumë konkurrencë për vende. Dhe kjo e bën një ekip më të fortë dhe lojtarët individualë më të fortë. Kështu duhet të jetë.

Në objektivin e Zvicrës për EURO 2024
Natyrisht ne duam të kalojmë fazën e grupeve. Për mendimin tim, grupi që kemi është i vështirë. Por qëllimi ynë numër një është të arrijmë në 1/8 e finales, dhe më pas do të luajmë një ndeshje në një kohë dhe shpresojmë që të arrijmë sa më shumë që të jetë e mundur.

Ndeshja e parë [kundër Hungarisë] është sigurisht e rëndësishme. Nuk po them se duhet të fitojmë, por padyshim që do të ishte shumë mirë nëse do ta nisnim turneun me fitore. Duhet të luajmë një lojë perfekte kundër Hungarisë dhe të qëndrojmë të fokusuar për 90 minuta. Dhe ne kemi nevojë për frymë ekipore. Së bashku jemi të fortë. Shpresojmë se do të jemi në gjendje ta tregojmë këtë në ndeshjen tonë të parë të shtunën.