Grandi po shkon drejt ritenderimit

Anëtarët e Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit nuk kanë më nga t’ia mbajnë. Ata duhet të marrin një vendim lidhur me hotelin “Grand”.

Komisioni punues i formuar nga Bordi për rastet e ndërmarrjeve të privatizuara me metodën Spin-Off Special nuk ka marrë ndonjë dëshmi të re nga blerësit e hotelit që dëshmon se ata do të përmbushin zotimet e marra gjatë privatizimit të hotelit.

Ky komision nuk ka se çfarë t’i ofrojë Bordit në mbledhjen e kësaj jave, kur është lënë të merret vendimi për hotelin “Grand”. “Asnjë dëshmi shtesë nuk ka ardhur në AKP nga blerësit, që dëshmon se ata seriozisht do të përmbushin zotimet e tyre të dhëna gjatë privatizimit të hotelit Grand”, pohoi një zyrtar i AKP-së. Sipas tij, komisioni nuk do të ketë se çfarë t’i ofroi Bordit në mbledhjen e së enjtes. “Ka qenë e kotë shtyrja e moszbatimit të vendimit. Anëtarët e Bordit thjesht nuk po guxojnë të zbatojnë vendim për tërheqje të aksioneve, përndryshe blerësi nuk ka dëshmi të besueshme se do të përmbushë zotimet”, tha ky zyrtar i AKP-së.

Tash pesë muaj Bordi i Drejtorëve të AKP-së, në mungesë të guximit dhe nën presion të politikës, ka shtyrë zbatimin e vendimit të mëparshëm për tërheqje të aksioneve. Në çdo mbledhje të mbajtur, anëtarët e Bordit, për t’i ikur zbatimit të vendimit, kanë marrë vendim që t’ia zgjasin afatin muaj për muaj Komisionit Punues të formuar nga Bordi për rastet e ndërmarrjeve të privatizuara me metodën Spin-Off Special.

Blerësi zyrtar i hotelit është Zelqif Berisha, i cili në fund ka pranuar se bashkëpronarë të hotelit janë edhe kompania “Mabetex” dhe “Eurokoha”. Këtë fakt ai nuk e kishte pranuar për gjashtë vjet, edhe pse kishte pranuar se 60 për qind e hotelit ishte paguar nga paratë e këtyre dy kompanive. “Mabetex” dhe “Eurokoha” kanë dhënë zotimin në AKP se do t’i përmbushin zotimet e dhëna për investime dhe punësim, por që asnjëherë nuk kanë ofruar asnjë dëshmi që garanton përmbushjen e zotimeve, shkruan Koha Ditore.

Fuqia politike e blerësve ka lëvizur gurët e Bordit të AKP-së, që tashmë kanë filluar të gjejnë mënyra që në fund t’ua kthejnë paratë blerësve dhe hotelin ta çojnë drejt ritenderimit. “Janë duke tentuar që të shpallin të pavlefshëm procesin e privatizimit të hotelit, dhe tua kthejnë paratë blerësve. Kanë angazhuar edhe avokat që të komentojnë rregullat e AKP-së dhe të shohin nëse mund ta shpallin antiligjorë procesin e privatizimit, pasi është zbuluar se blerësit janë marrë vesh paraprakisht në mënyrë të fshehtë”, tha një zyrtar i lartë i AKP-së. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).