KKVITI

Gliha: Është traditë shqiptare, e nisin fort por më pas u mbaron benzina

/ 2 minuta lexim
RCCOLA

Ish-përzgjedhësi i Kosovës, Primoz Gliha, e ka komentuar dje për portalin kroat “24 Sata” ndeshjen e Kroacisë ndaj Shqipërisë.

Ai tha se është traditë shqiptare që të fillojnë mirë, por që më pas u “mbaron benzina”.

“Është traditë shqiptare, fillojnë fort e më pas u mbaron benzina, por është interesant se në fund ‘u ngritën nga të vdekurit’, ndërsa si u duk Kroacia në fund, ky është një problem i madh psikologjik. Trajnerët dikur thoshin ‘kurrë mos shiko tabelën e rezultateve’, thjesht përqendrohu te loja dhe mendo sikur ndeshja zgjat edhe 100 minuta që të mund të durosh. Atëherë kur shqetësohesh për semaforin dhe jo për lojën tënde, nuk je 100 për qind i sigurt për veten”, ka thënë ish-trajneri i Kosovës Primoz Gliha pas barazimit ndërmjet Kroacisë dhe Shqipërisë (2-2).

Eco Higjiena

Në vetëm dy minuta, Kroacia ktheu ndeshjen dhe kaloi në epërsi 2-1, por me mbarimin e kohës, shqiptarët bënë presion dhe arritën të barazojnë me golin e Gjasulës në minutën e pestë të kohës shtesë.

“Edhe Kroacia ‘u kthye nga të vdekurit’, pati shanse, por u munduan. Kur duhet të binin psikologjikisht, atëherë “të zjarrtë” u ngrit dhe çfarë ndodhi pas golit të dytë. Psikika është një çudi. Kur një lojtar i ri mendon se do të luajë më mirë kur të plaket, do të jetë më e lehtë, por asgjë nuk është më e lehtë. Një gabim i vogël, dekoncentrim, pyet veten “a ka mundësi të bëj një gabim të tillë në këtë moshë”. Ata donin që të përfundonte sa më shpejt kur ishte 2-1 dhe ky ishte ai gabimi i vogël” ka thënë ish-trajneri i Kosovës.