Gërguri nxit aktivitetet hulumtuese të ekonomistëve të rinj

Gjilan – Në vazhdën e ligjëratave publike të organizuara nga Kolegji Universitar “Gjilani” si dhe në kuadër të programit të edukimit të publikut të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Gani Gërguri, ka mbajtur një ligjëratë para studentëve dhe personelit mësimdhënës të KU “Gjilani”.

Gjatë ligjëratës Guvernatori Gërguri elaboroi mbi rolin dhe aktivitetin e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, si dhe diskutoi zhvillimet e fundit makroekonomike në vend e posaçërisht zhvillimet e lidhura me stabilitetin financiar.

Me këtë rast, Guvernatori theksoi arritjen e BQK-së në realizimin e objektivave që dalin nga Ligji mbi Bankën Qendrore si dhe vlerësoi lartë nivelin e stabilitetit financiar në vend.

Guvernatori poashtu njoftoi studentët me programin e praktikës për student që organizon Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, si dhe lansimin e çmimit për ekonomistët e rinj, duke i inkurajuar studentët që të aplikojnë në këto programe të cilat për synim kryesor kanë ngritjen e njohurive praktike dhe nxitjen e aktivitetit hulumtues te studentët dhe ekonomistët e rinj./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).