Gashi: Politikat partiake larg dyerve të UP-së

Nga universiteti i është rrekur politikës dhe ka lënë politikën për t’iu kthyer Universitetit më të madh publik në Kosovë.

Në vakt për t’u bërë ‘zot shtëpie’ në Universitetin e Prishtinës.
Ish-zëvendësministri Ibrahim Gashi, ka shprehur bindjen të ketë dhënë kontribut në politikë për rreth 6 vjet sa ka qenë aktiv, por ka mohuar kontributin e politikës për zgjedhjen e tij rektor i Universitetit të Prishtinës, shkruan koha.

Prej muajsh ishte publikuar lajmi se ai do të merrte këtë pozitë, sapo UP-ja të organizonte zgjedhjet.
Krejt kjo, si kompensim i PDK-së për një ministri që ia ka borxh AKR-së, subjektit politik ku deri para pak ditësh Gashi ishte nënkryetar.

Gashi ka thënë se jo që ka obligime ndaj politikës, por do të jetë shumë i përkushtuar të mbajë larg çfarëdo politike partiake që dëmton interesat e universitetit dhe të studentëve./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS