Hidromorava

Fytyrat më të bukura të vitit 2012

/ 4 minuta lexim
Uji Dea

Që nga viti 1990, TC Candler prezanton listën e përvitshme të “Kritikëve të pavarur” me 100 fytyrat më të bukura të vitit. Edhe në fund të vitit 2012 janë zgjedhur fytyrat më të bukura, të cilat janë përfshirë në listën që ju sjellim më poshtë.

Lista e “Kritikëve të pavarur” nuk është një garë e popullarizuar dhe nuk ka të bëjë me femrën më seksi ose më të famshme, por është një listë ndërkombëtare, në të cilën përfshihen bukuroshe nga kultura, profesione, mënyra jetese dhe shkallë të ndryshme të famës.

Kriteri i vetëm është ‘perfeksioni estetik’. Në listën e vitit 2012 janë të përfaqësuara më shumë se 25 shtete, ndërsa numri i vendeve po rritet çdo vit e më shumë.

Nga fitueset e mëparshme, Michelle Pfeiffer ka dalë tri herë në vend të parë, ndërsa nga dy herë kanë fituar Sophie Marceau, Nicole Kidman, Jennifer Connelly dhe Keira Knightley.

Lista e vitit 2012 fillon me aktoren Scarlett Johansson në vendin e fundit, aktorja italiane Alessandra Mastronardi zë pozitën e nëntëdhjetë, modelja norvegjeze Jenny Skavlan është e tetëdhjeta, modelja jugafrikane Candice Swanepoel është në vendin e 71-të, më lartë saj është Kate Winslet (65), pastaj Monica Bellucci (63), Blake Lively (57), Keira Knightley (43) e Amanda Seyfried (40).

Aktorja fituese e çmimit Oskar, Natalie Portman zë vendin e tridhjetë, mbi të janë Olivia Wilde (29), Kate Beckinsale (28), Selena Gomez (27) e Emma Stone (23), ndërsa Mila Kunis, e shpallur si femra më seksi nga revista Esquire, zë vendin e njëzet.

Fundamenti

Këngëtarja Rihanna është e 14-ta me radhë, përpara saj është bukuroshja Kate Upton (13), pastaj aktorja Kerry Washington (8), kurse vendi i parë i takon aktores angleze Emilia Clarke.

Fytyrat më të bukura të vitit 2012:

100 – Scarlett Johansson

99 – Barbara Meier
98 – Danielle Campbell
97 – Carmen Ejogo
96 – Doutzen Kroes
95 – Jessica Chastain
94 – Gianna Jun
93 – Krysten Ritter
92 – Maite Perroni
91 – Sophia Bush
90 – Alessandra Mastronardi
89 – Barbie Hsu
88 – Melanie Laurent
87 – Sanaa Lathan
86 – Katharine McPhee
85 – Gabriela Marcinkova
84 – Ludivine Sagnier
83 – Lena Katina
82 – Xun Zhou
81 – Frida Gustavsson
80 – Jenny Skavlan
79 – Renee Olstead
78 – Ariana Grande
77 – Elizabeth Loaiza
76 – Leighton Meester
75 – Natalie Tran
74 – Zsuzsanna Jakabos
73 – Priyanka Chopra
72 – Rose Byrne
71 – Candice Swanepoel
70 – Kelly Rowland
69 – Cintia Dicker
68 – Whitney Able
67 – Go Ara
66 – Kaya Scodelario
65 – Kate Winslet
64 – Juno Temple
63 – Monica Bellucci
62 – Freida Pinto
61 – Giusy Buscemi
60 – Stana Katic
59 – Rachel Weisz
58 – Nam Gyu-Ri
57 – Blake Lively
56 – Karen Gillan
55 – Meagan Good
54 – Meisa Kuroki
53 – Emma Roberts
52 – Sarah Gadon
51 – Elizabeth Olsen
50 – Im Yoona
49 – Nicola Roberts
48 – Gina Carano
47 – Gaite Jansen
46 – Yuliya Snigir
45 – Louise Bourgoin
44 – Dada Chan
43 – Keira Knightley
42 – Kim Taeyeon
41 – Edita Vilkeviciute
40 – Amanda Seyfried
39 – Shannon Kane
38 – Lena Gercke
37 – Felicity Jones
36 – Imogen Poots
35 – Christina Hendricks
34 – Elsa Pataki
33 – Song Hye Kyo
32 – Carice Van Houten
31 – India Eisley
30 – Natalie Portman
29 – Olivia Wilde
28 – Kate Beckinsale
27 – Selena Gomez
26 – Alison Brie
25 – Nozomi Sasaki
24 – Kylie Bunbury
23 – Emma Stone
22 – Zhu Zhu
21 – Emily Browning
20 – Mila Kunis
19 – IU
18 – Jennifer Lawrence
17 – Carey Mulligan
16 – Amber Heard
15 – Tamsin Egerton
14 – Rihanna
13 – Kate Upton
12 – Mirei Kiritani
11 – Lily Collins
10 – Lana Del Rey
9 – Camilla Belle
8 – Kerry Washington
7 – Emma Watson
6 – Jessica Brown Findlay
5 – Jessica Jung
4 – Chloe Moretz
3 – Alexandra Daddario
2 – Marion Cotillard
1 – Emilia Clarke

/Telegrafi/