Frutat ofrojnë lëndë ushqyese që ju nevojiten

Ju tashmë e dini se një dietë e pasur me fruta dhe perime është e mirë për ju. Por kur jeni duke kaluar nëpër trajtimin e kancerit ose duke u përpjekur të mbani kancerin që të mos kthehet, disa fruta mund të jenë më të mira se të tjerët.

Hulumtimi mbi frutat dhe kancerin nuk është i përsosur. Nuk ka shumë studime dhe rezultatet shpesh janë të paqëndrueshme. Asnjë ushqim, dhe sigurisht asnjë frut, nuk mund të parandalojë ose luftojë kancerin.

Megjithatë, disa lloje frutash mund të kenë cilësi kundër kancerit. Të tjerët mund ta bëjnë më të lehtë për ju të përballeni me efektet anësore të trajtimeve.

Frutat gjatë trajtimit të kancerit

Frutat ofrojnë lëndë ushqyese që ju nevojiten gjatë trajtimit të kancerit, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Disa fruta gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e shqetësimit. Ekspertët rekomandojnë këto, varësisht se si ndiheni:

Për nauze dhe të vjella: fruta të konservuara, salcë molle, pjeshkë dhe fruta të tjera të buta
Për kapsllëk: fruta të papërpunuara, fruta të thata, lëng kumbullesh
Për diarre: lëngje frutash, banane dhe mollë si pjesë e dietës BRAT (banane, oriz, salcë molle dhe bukë të thekur).
Për humbjen e oreksit: ushqime me kalori të lartë, duke përfshirë fruta të thata dhe smoothie frutash
Për plagët e gojës: nektarë, lëng molle, fruta të konservuara, salcë molle.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS