Flet eksperti i drejtësisë: Vetëm kështu pastrohet drejtësia kosovare

Njohësit e fushës së të drejtës kërkojnë që qeveria e cila do të del nga zgjedhjet e tetorit, prioritet kryesor të ketë reformimin urgjent të sistemit të drejtësisë, për ta forcuar rendin e ligjin dhe për ta pastruar drejtësinë nga krimi e korrupsioni, në mënyrë që ta lirojë atë tërësisht nga interferimet politike.

“Që prej çlirimit te Kosovës e deri më sot, sistemi i padrejtësisë në Kosovë vetëm sa është rritur në përmasa të frikshme por është bërë tejet i perfeksionuar dhe i guximshëm, pasi krimi i organizuar, vjedhja dhe grabitja , zhvatja dhe korrupsioni institucional janë jo llogaridhënës dhe të pa sfidueshëm nga ligji e drejtësia. Kjo gjendje është tipike për sisteme politike hajdutokracie e mafio oligarkësh”, tha Kapiti për “Kosova Sot Online”.

Njohësit e fushës së të drejtës kërkojnë që qeveria e cila do të del nga zgjedhjet e tetorit, prioritet kryesor të ketë reformimin urgjent të sistemit të drejtësisë, për ta forcuar rendin e ligjin dhe për ta pastruar drejtësinë nga krimi e korrupsioni, në mënyrë që ta lirojë atë tërësisht nga interferimet politike.

E sipas analistëve politikë, kjo mundë të arrihet vetëm duke hartuar pa vonesë dhe zbatuar ligjin VETTING.

Ndryshe, nëse vazhdohet kështu si e kemi gjendjen e tanishme, sipas njohësve të kësaj fushe, nuk mundë të flitet fare për ekzistimin e shtetit, sepse nuk mundë të ketë shtet pa drejtësi, e drejtësia nuk është e tillë kur ajo është jo funksionale, kur është e pa drejtë dhe ndikohet nga politika dhe grupet kriminale të interesit.

Eksperti i njohur i kësaj fushe, Skënder Kapiti tha për “Kosova Sot Online” se të gjitha të këqijat që i vijnë njeriut dhe njerëzimit, i vijnë nga padrejtësia.

“Prandaj edhe e gjithë historia njerëzore është përpjekje dhe luftë për drejtësinë, gjë që po bëhet edhe në Kosovë edhe në Shqipëri, por që po hasë në vështirësitë e veta. Edhe Librat e Shenjtë kanë zbritur për ta ruajtur moralitetin njerëzor, moralitet i cili ka bazë të tij drejtësinë dhe të vërtetën. Dhe fatkeqësisht akoma edhe sot shqiptarët, Shqipëria e Kosova, kanë problem dhe deficit të madh në drejtësinë, pra sundimin e ligjit”, tha Kapiti për “Kosova Sot Online”.

Sipas Kapitit, si pasojë e padrejtësive kanë ardhur dhe e kanë kapur pushtetin, shtetin, drejtësinë, shoqërinë dhe tërë sistemin krimi i organizuar, hajdutëria dhe korrupsioni që janë ngritur e montuar në sistem.

“Që prej çlirimit te Kosovës e deri më sot sistemi i padrejtësisë në Kosovë vetëm sa është rritur në përmasa të frikshme por është bërë tejet i perfeksionuar dhe i guximshëm, pasi krimi i organizuar, vjedhja dhe grabitja, zhvatja dhe korrupsioni institucional janë jo llogaridhënës dhe të pa sfidueshëm nga ligji e drejtësia. Kjo gjendje është tipike për sisteme politike hajdutokracie e mafio oligarkësh. Është tepër i vështirë çmontimi i këtij sistemi pa një ndërhyrje vendimtare nga ana e SHBA-ve ,për miratimin e një VETTING-u në Kosovë, i cili do ta çlironte ligjin, drejtësinë dhe shtetin e shoqërinë kosovare nga prangat e pa përgjegjshmërisë, krimit te organizuar, nga hajnia dhe korrupsioni gjithë institucional”, përfundoi Kapiti për “Kosova Sot Online”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).