Fizibiliteti dhe vendnumërimi në Raportin e Progresit

Nga Lutfi Haziri- Edhe këtë vit në Raportin e Progresit, institucionet e Republikës së Kosovës do të kritikohen në fushën e sundimit të ligjit. Ngecja në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupcionit gjithësesi shënon trende negative, derisa kritika të pritshme do të ketë edhe në fushën e lirisë së mediave

Studimi i Fizibilitetit për Kosovën është shumë i rëndësishëm, edhe për faktin se këtë raport e kemi pritur tash disa vjet, në mënyrë që të shohim se sa jemi të gatshëm dhe sa realisht kemi ndërtuar kapacitete për të filluar negociimin. Është po aq e rëndësishme të theksojmë se Kosova ka kapacitete që mund ta zbatojë me sukses Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me BE-në, sepse pikërisht këtë çështje do ta trajtoj në këtë shkrim.

Po aq i rëndësishëm do të jetë edhe vendimi i Këshillit për nënshkrimin e Marrëveshjes Kornizë me Kosovën për programet komunitare. Kjo marrëveshje, mund të jetë precedent për nënshkrimin e MSA-së me Kosovën. Në këtë pikë, nuk guxojmë që të kemi besim të tepruar, kur të kihet parasysh fakti se disponimi i shteve anëtare të BE-së që ende nuk e kanë njohur Kosovën, nuk është në favor të Kosovës dhe pikërisht për këtë, angazhimi ynë në disa fusha duhet të shtohet edhe më shumë.

Si vitin e fundit ashtu edhe më herët, në institucionet e Republikës së Kosovës është dashur të ndodhin një varg reformash të brendshme. Reformat, megjithatë kanë lëvizur për së mbari, por ende kemi probleme me zbatimin e legjislacionit, pastaj me kompetencat e ministrive, me ushtrimin e përgjegjësive, por edhe me kapacitetet dhe koordinimin e administratës shtetërore, për të udhëhequr procesin e negociimit dhe zbatimit të MSA-së. Edhe sikur të kemi vlerësim pozitiv nga Komisioni Evropian për Kosovën, do të jetë vështirë të mendohet nënshkrimi i ndonjë marrëveshjeje kontraktuale, derisa kemi ndarje në Union sa i përket “pikëpyetjes” se Kosova është shtet apo jo.

Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit të BE-së me Kosovën, është hap i rëndësishëm përpara i Kosovës në raport me BE-në. Këshilli i Ministrave të BE-së është duke përgatitur një opinion për shtetet anëtare, në të cilin po shqyrtohen mundësitë për vendosjen e marrëdhënieve kontraktuale me palën kosovare, derisa ka ende ndasi mes pesë vendeve anëtare që ende nuk e kanë njohur Kosovën. Dhe, pikërisht këtu është duke u parë një kokëfortësi veçanërisht te Spanja dhe Rumania, por edhe lehtësim të pozitës nga Sllovakia dhe Greqia. Të rikujtojmë se Qiproja si kryesuese e takimeve në COWEB është duke mbajtur qëndrim të moderuar, derisa përballë e ka Spanjën dhe Rumaninë, të cilat janë duke bllokuar çdo gjë në raport me Kosovën. Dokumenti në fjalë, vlerësohet të jetë i rëndësishëm në ndryshimin e qëndrimit të pesë shteteve evropiane që nuk e kanë njohur Kosovën dhe takimi i radhës pritet të jetë në mes të muajit tetor të këtij viti.

2.

Sa i përket disa segmenteve ku është shënuar progres, vlenë të theksohet se janë edhe disa çështje vendimtare që përkojnë drejtpëdrejtë në përmbajtjen e Studimit të Fizibilitetit. Në raportet e deritashme të progresit dhe në mesin e kritikave më të mëdha për institucionet kosovare, janë radhitur një varg çështjesh që kanë të bëjnë kryekëput me mungesën e sundimit të ligjit, pastaj me korrupsionin dhe krimin e organizuar, përfshirë këtu në masë të theksuar edhe politizimin e sistemit të drejtësisë dhe reformat në fushën e gjyqësorit. Të njëjtat ngecje, të cilat jemi duke i parë me shqetësim të madh dhe që janë duke na u përsëritur në kontinuitet, do të na përsëriten edhe në studimin e fizibilitetit, i cili për nga natyra ka një format tjetër. Është i pritshëm vlerësimi i reformave të administratës nga këndi i gadishmërisë për të nënshkruar dhe për të zbatuar Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit. Fatkeqësisht vlerësimet jopozitive janë të pritshme si ato të vitit të kaluar dhe në këto segmente janë të pritshme edhe kritikat me tone të theksuara.

Edhe këtë vit në Raportin e Progresit, institucionet e Republikës së Kosovës do të kritikohen në fushën e sundimit të ligjit. Do të ketë po ashtu përsëritje të ngecjeve që kanë të bëjnë kryekëput me reformat në fushën e gjyqësorit, por edhe në atë të legjislacionit, që është kompletuar fare pak, derisa nuk janë arritur rezultate te pritura në menaxhimin dhe performacën e gjyqësorit.

Kritika të pritshme do të ketë edhe në fushën e lirisë së mediave. Jemi dëshmitarë që gjatë vitit të kaluar ka patur jo pak raste kur gazetarët janë penguar në kryerjen e punëve dhe aktiviteteve të tyre. Po ashtu kritika të theksuara do të kemi edhe për kalimin e shpejtë të ligjeve, si dhe për mungesën e analizave të tyre, por edhe mungesën e konsiderueshme të debatit publik për përgatitjen dhe shkrimin e ligjeve. Mungesa e performancës së avancuar të institucioneve të Republikës së Kosovës sa i përket Raportit të Progresit për këtë vit, përfshirë këtu edhe të gjitha vendet e rajonit që janë në ngecje, nuk janë shenjë e mirë për ne. Ngecja në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupcionit, gjithësesi shënon trende negative, aq më tepër kur të kihet parasysh ngritja e imazhit të Republikës së Kosovës karshi shteteve të BE-së, por edhe të atyre që ende nuk e kanë njohur Republikën e Kosovës.

Autori është kryetar i Komisionit për Integrime Evropiane dhe deputet në Parlamentin e Republikës së Kosovës

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).